Naučná stezka Holedeč 2012

Podzimní rozloučení s přírodou na naučné stezce Holedeč připravilo pro žáky město Žatec – odbor životního prostředí ve spolupráci s ekologickým centrem Žatec.

Krásné podzimní dopoledne strávili žáci III.-V. tříd ZŠ a MŠ, Žatec, Jižní 2777 výukou v lese, kterou spojili s exkurzí úpravny pitné vody v nedaleké Holedeči.

Kolem 9 hodiny všichni odjeli autobusem na malé parkoviště u úpravny pitné vody a současně začátek naučné stezky Holedeč. Tam je již očekávali zástupci odboru životního prostředí pan Plíšek společně s ing. Z. Kloučkem a průvodcem „Vodárny.“

Pro děti je samozřejmostí otočit kohoutkem a teče pitná voda. Ale co vše tomu předchází, o tom se dozvěděly v zajímavé přednášce spojené s průchodem celé vodárny. Poté se odebraly na připravené stanoviště NS Holedeč, kde je pan Plíšek seznámil s nejen hospodářským významem lesa, ale také s jejími obyvateli.

O důležitosti přikrmování ptáků v zimě pohovořil p. ing. Z. Klouček a předvedl jim jednoduchou výrobu krmítek z PET lahví. Na ukázku jim přinesl i vlastní sbírku lesních brouků - škodlivých i užitečných.

Žáci po očekávaném opékání buřtů a svačině plnili předem připravené úkoly nejen z přírodovědy, ale i z M a ČJ,  které souvisely s výukou.

Práce přímo v terénu byla poutavá. Děti projevily výborné znalosti nejen z přírody, ale současně si užily čerstvého vzduchu a volného pobytu v lese.

Počasí nám přálo a dospělí se ujistili, že výuka touto formou je často užitečnější než jen přijímání informací ve školních lavicích.